587324-001 HP 1GB Flash Backed Cache
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: 587324-001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- Smart Array
- 1GB Flash Backed Cache
- Cache Memory
- P410I
- RAID controller
- Part #: 587324-001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
Upgrade the cache on the select controller for increased cache capacity, higher performance, and indefinite data retention.
Controller Card Specification | |
| Brand: | HP |
| Product Name: | Flash Backed Cache |
| Product Type | Cache Memory |
| Memory Size: | 1GB |
| Series: | P410I |
| Data Backup Type: | Flash |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 2.4 lb |
| Height: | 1.25 in |
| Depth: | 11 in |
| Width: | 7.63 in |
Miscellaneous | |
| Platform Supported: | PC |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | ||
| ProLiant BL460c Gen7 | ProLiant DL980 Gen7 | |
| ProLiant BL620c Gen7 | ProLiant ML110 Gen7 | |
| ProLiant BL680c Gen7 | ProLiant SL160z Gen6 | |
| ProLiant DL120 Gen7 | ProLiant SL165s Gen7 | |
| ProLiant DL165 Gen7 | ProLiant SL165z Gen7 | |
| ProLiant DL170e Gen6 | ProLiant SL170s Gen6 | |
| ProLiant DL360 Gen7 | ProLiant SL170z Gen6 | |
| ProLiant DL380 Gen7 | ProLiant SL2x170z Gen6 | |
| ProLiant DL580 Gen5/Gen7 | ProLiant SL335s Gen7 | |
| ProLiant DL585 Gen7 | ProLiant SL390s Gen7 | |